ساخت زخم‌پوش‌های زیست تخریب‌پذیر در دانشکدگان فنی دانشگاه تهران

۰۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۱:۱۶ کد : ۳۲۱۸۹ اخبار برگزیده اخبار و رویدادها
زخم‌پوش‌های زیست‌تخریب‌پذیر با با قابلیت جذب سریع، طی طرح مشترکی بین دانشکدگان فنی دانشگاه تهران و دانشگاه پیزای ایتالیا ساخته و وارد مرحله تست حیوانی شد.
ساخت زخم‌پوش‌های زیست تخریب‌پذیر در دانشکدگان فنی دانشگاه تهران

به گزارش روابط‌عمومی دانشکدگان فنی، «علیرضا خردوار کلور»، دانشجوی ارشد مهندسی پلیمر و استعداد درخشان دانشگاه تهران در دانشکده فنی کاسپین زیر نظر دکتر «محسن شهروسوند»، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران و پروفسور «داریو پوپی» از دانشگاه پیزای ایتالیا، زخم‌پوش‌های زیست‌تخریب‌پذیر با قابلیت جذب سریع را ساخته که هم‌اکنون در مرحله حیوانی(آزمایشگاهی) قرار دارد.

دکتر«محسن شهروسوند»، استاد راهنمای این طرح پژوهشی دانشجویی با این توضیح که این زخم‌پوش‌های هیدروژلی بر پایه ژلاتین و سدیم آلژینات است، درباره این طرح مهم گفت:« این زخم‌پوش‌ها به‌علت استفاده از مواد کاملاً طبیعی هیچ سمیت سلولی و سیستمی برای بدن ندارند و ساختار آن‌ها مشابه ساختار الیاف کلاژنی موجود در بافت پوست است».

وی ادامه داد: «این زخم‌پوش‌ها فرآیند چهار مرحله‌ای ترمیم زخم شامل هموستاز، التهاب، تکثیر و بازسازی بافت را تسریع می‌بخشد و پس از استفاده از این زخم‌پوش‌ها، در محل خونریزی کلات(لخته) ایجاد می‌شود که خود مانعی برای جلوگیری از دست دادن خون و ورود عوامل بیماری‌زا به بدن است».

دکتر شهروسوند ادامه داد: «در فاز التهابی، زخم از ذرات خارجی پاکسازی می‌شود و سپس فرآیند گرانولاسیون یا تشکیل بافت جدید و عروق خونی در محل زخم با رسوب ماتریکس‌های خارج سلولی  از جمله ژلاتین و سدیم آلزینات آغاز می‌شود که به‌تدریج و طی 10 تا 15 روز توسط بافت کلاژنی پوست جایگزین و در نهایت در مرحله بازسازی، بافت زخم بسته می‌شود».

عضو هیا‌علمی دانشکده فنی کاسپین دانشگاه تهران، با بیان این‌که ترمیم زخم با این زخم‌پوش‌ها بدون اسکار پوستی است، تصریح کرد: «استفاده از زخم‌پوش‌های تهیه شده توسط این گروه پژوهشی سبب بهبود عملکرد هر چهار مرحله التیام زخم می‌شود و به‌علت رطوبت‌رسانی به پوست به جلوگیری از ایجاد اسکار پوستی پس از درمان زخم منجر می‌شود».

وی در ادامه خاطرنشان کرد: «نکته حائز اهمیت در تهیه‌ی این زخم‌پوش‌ها این است که بسترهای تهیه شده بدون هیچ ماده شیمیایی مضر و حساسیت‌زا بوده و از همین‌رو مصرف‌کنندگان می‌توانند بدون هیچ عارضه‌ای از این نوع زخم‌پوش‌ها استفاده کنند».

استاد راهنمای این طرح پژوهشی دانشجویی همچنین افزود: «خاصیت ویسکوالاستیک این زخم‌پوش‌ها مشابهت فراوانی با بافت طبیعی پوست دارد و همین موضوع سبب شده است استفاده از این نوع زخم‌پوش‌ها عملکرد و تحرک بافت آسیب‌دیده، به هیچ عنوان کاهش نیابد».

دکتر شهروسوند با بیان این‌که پیش‌بینی می‌شود قیمت تمام شده این زخم‌پوش‌های ایران‌ساخت در دانشکده فنی کاسپین 30 هزارتومان است، یادآور شد که نمونه مشابه خارجی این نوع محصولات در ابعادی معادل 5×5 سانتی‌متر مربع، با قیمتی معادل 200 هزار تومان در بازار عرضه می‌شود.

به گفته وی، زخم‌پوش‌های تولیدی در دانشکده فنی کاسپین در حال گذراندن تست‌های حیوانی خود هستند و در صورت جذب سرمایه، قابلیت عرضه مستقیم به بازار را دارند.

براساس این گزارش، پوست بزرگترین عضو بدن انسان است و نقش مهمی در حفظ زندگی و محافظت از بدن در برابر آسیب و تهاجم میکروبی دارد. این ساختار یکپارچه در واقع حائل بین بدن و تغییرات محیطی اطراف است و هرگونه اختلال در این یکپارچگی و  عملکرد پوست را می‌توان زخم تعریف کرد که از علل مختلفی مانند تروما، جراحی، دیابت و سوختگی ناشی می‌شود.

درمان سریع زخم‌های حاصل از جراحات، تصادفات، سوختگی و عمل جراحی از معضلات امروز بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. استفاده از زخم‌پوشی با کارآیی و اثر بخشی بالا، امروزه مورد نیاز همه بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و حتی مردم عادی است.


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.