سخنرانی عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشکده ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه رنمین چین بصورت مجازی

۰۷ دی ۱۴۰۱ | ۱۰:۴۴ کد : ۳۲۱۷۷ اخبار برگزیده اخبار و رویدادها

دکتر گودرز رشتیانی عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه تهران در یک نشست مجازی در دانشگاه رنمین چین  به تاریخ 26 دسامبر 2022  تحت عنوان ایران اوراسیا تجربه روابط تاریخی به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ابتدای این نشست پروفسور وانگ یوجی (معاون موسسه مطالعات اوراسیا دانشگاه رنمین) به معرفی مرکز مطالعات اوراسیا و معرفی دکتر رشتیانی پرداخت. سپس پروفسور چو چینهوا (معاون آکادمی ملی توسعه و استراتژی دانشگاه رنمین چین، رئیس اجرایی مؤسسه تحقیقاتی اوراسیا، استاد دانشکده روابط بین‌الملل) در مورد اهمیت مطالعات اوراسیا و لزوم انجام جزئیات بحث و گفتگو کردند.ایشان به نقش تاریخی ایران در منطقه اوراسیا اشاره کردند. 

در ادامه دکتر رشتیانی به ایراد سخنرانی پرداخت.ایشان نظر خود را در مورد واژه اوراسیا بیان کرد و در ارائه خود بر معنای اوراسیا تاکید کرد که به معنای اوراسیا مرکزی است که در چند سال اخیر به یک اصطلاح جا افتاده در مجامع علمی تبدیل شده است. سپس شرح مختصری از حضور تاریخی ایران در اوراسیای مرکزی از دوره هخامنشیان تا قرن نوزدهم ارائه کرد.

سپس درباره موقعیت روسیه و ایران در اوراسیا مرکزی (آسیای مرکزی و قفقاز) بحث کرد. تأثیرپذیری ایرانیان از اندیشه های سوسیال دموکراسی در قفقاز موضوع دیگری بود که به آن اشاره شد، موضوعی که زمینه را برای انقلاب مشروطیت ایران در سال 1906 فراهم کرد.

وی پس از آن به دیوار آهنی درزمان اتحاد جماهیر شوروی در مرزهای 3000 کیلومتری با ایران اشاره کرد و در مورد روابط اجتماعی و فرهنگی در قرن بیستم بحث کرد و در پایان به نقش سازنده ایران در حل و فصل مناقشات منطقه اوراسیا پرداخت. 

این نشست با مشارکت 95 نفر از اساتید و دانشجویان دانشگاه رنمین به زبان انگلیسی برگزار شد.

http://nads.ruc.edu.cn/tzgg/5cf5b270aef249d5a5ab43ca56b1b8e4.htm


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.