دیدار سفیر چین از دانشگاه تهران؛ تاکید بر گسترش همکاری های علمی ایران و چین

۰۶ مهر ۱۴۰۱ | ۱۱:۳۰ کد : ۳۰۷۶۸ اخبار برگزیده اخبار و رویدادها
رئیس دانشگاه تهران گفت: در زمینه تشکیل اتحادیه دانشگاه‌های عضو سازمان شانگهای کار مطالعاتی انجام داده‌ایم و پیشنهاد خود را به زودی به سفارت چین در تهران و همچنین از سوی وزارت امور خارجه به دبیرخانه سازمان شانگهای ارسال خواهیم کرد.
دیدار سفیر چین از دانشگاه تهران؛ تاکید بر گسترش همکاری های علمی ایران و چین

آقای چانگ هوآ، سفیر چین در تهران با حضور در دانشگاه تهران با دکتر سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه دیدار و گفت‌وگو کرد.

دکتر سیدمحمد مقیمی رئیس دانشگاه تهران روز دوشنبه ۴ مهر ماه ۱۴۰۱ در دیدار با سفیر چین در تهران، با ارائه پیشنهاد شکل‌گیری اتحادیه دانشگاه‌های برجسته کشورهای عضو پیمان شانگهای، گفت: ایجاد پایگاه اطلاعات علمی مشترک، اعطای بورسیه به دانشجویان کشورهای عضو پیمان، برگزاری دوره‌های مشترک و اجرای موضوعات و طرح‌های پژوهشی مشترک از جمله اهداف پیگیری اجرایی شدن پیشنهاد شکل‌گیری اتحادیه دانشگاه‌های برجسته کشورهای عضو پیمان شانگهای است.

رئیس دانشگاه تهران افزود: در زمینه تشکیل اتحادیه دانشگاه‌های عضو سازمان شانگهای کار مطالعاتی انجام داده‌ایم و پیشنهاد خود را به زودی به سفارت چین در تهران و همچنین از سوی وزارت امور خارجه به دبیرخانه سازمان شانگهای ارسال خواهیم کرد.

دکتر مقیمی به سابقه روابط دانشگاه تهران با دانشگاه‌های کشور چین اشاره کرد و گفت: البته این میزان از روابط بین دانشگاهی کافی نیست و لازم است اقدامات عملی برای توسعه روابط دانشگاهی بین دو کشور انجام شود.

رئیس اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران، ضمن اشاره به اجلاسیه دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به عنوان بستر توسعه روابط علمی و دانشگاهی دو کشور، اظهار کرد: آمادگی داریم روابط دانشگاه‌های برتر ایران را در قالب یک اتحادیه با دانشگاه‌های برجسته کشور چین تقویت کنیم.

دکتر مقیمی از برگزاری اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه در اواخر مهر ماه در مسکو خبر داد و افزود: این نشست‌های مشترک دارای دستاوردهای خوبی بوده است، بنابراین علاقمند هستیم همین الگو را در رابطه با دانشگاه‌های معتبر کشور چین به مرحله اجرا برسانیم که سفارت چین در تهران می‌تواند نقش بسیار مهمی در زمینه شکل‌گیری این اجلاسیه داشته باشد.

وی در زمینه راه‎اندازی شعبه‌های بین‌المللی دانشگاه تهران در کشورهای دیگر نیز گفت: دانشگاه تهران برای راه‌اندازی شعبه در کشورهای عراق و لبنان دارای برنامه است. اگر زمینه مساعد در زمینه ایجاد شعبه دانشگاه در کشور چین وجود داشته باشد، چین نیز در فهرست کشورهای هدف دانشگاه تهران برای ایجاد شعبه قرار می‌گیرد.

رئیس دانشگاه تهران با اشاره به جایگاه دانشگاه تهران در رتبه‌بندی‌های بین‌المللی، ابراز علاقمندی کرد تا زمینه گفت‌وگوی نمایندگان معاونت بین‌الملل و معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه تهران با مجریان نظام رتبه‌بندی معتبر شانگهای جهت آشنایی بیشتر با معیارها و همکاری با این نظام رتبه‌بندی فراهم شود.

وی از چین به عنوان یکی از کشورهای حاضر در اولویت‌های دیپلماسی علمی ایران نام برد و ابراز امیدواری کرد در دوره سفارت آقای چانگ هوآ، بتوان فصل جدیدی از روابط علمی دانشگاهی بین دانشگاه‌های ایران و چین رقم زد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تهران، دکتر سید محمد مرندی، معاون بین‌الملل دانشگاه تهران نیز در این دیدار با تاکید بر تقویت روابط دوجانبه در تمامی سطوح، اظهار داشت: اراده دولت و دانشگاه تهران این است که اولویت بسیار بالایی برای همکاری با چین و دانشگاه‌های چین داشته باشد.

آقای چانگ هوآ، سفیر چین در تهران نیز در دیدار با رئیس دانشگاه تهران، با اشاره به سابقه طولانی زبان فارسی در چین، اظهار کرد: سابقه روابط دوستی ایران و چین بیش از ۲ هزار سال است و ما به آموزش زبان فارسی در چین خیلی اهمیت می‌دهیم.

وی علاوه بر اشاره به جنبه‌های گسترش روابط اقتصادی ایران و چین در قرارداد ۲۵ ساله دو کشور، این قرارداد را دارای ظرفیت توسعه روابط دو کشور از منظر علمی، دانشگاهی و فرهنگی نیز دانست.

سفیر چین در تهران همچنین با استقبال از پیشنهادهای رئیس دانشگاه تهران در زمینه برگزاری اجلاسیه‌های مشترک دانشگاه‌های برتر ایران و چین، شکل‌گیری اتحادیه دانشگاه‌های برجسته کشورهای عضو پیمان شانگهای و گسترش روابط بین دانشگاه‌های ایران و چین، بیان کرد که این پیشنهادات را با بخش‌های مرتبط در چین درمیان خواهد گذاشت.

در این دیدار همچنین دکتر حامد وفایی، عضو هیات علمی گروه چینی دانشگاه تهران به عنوان مدیر جدید موسسه کنفسیوس دانشگاه تهران معرفی شد.

کلید واژه ها: دانشگاه رئیس دانشگاه اتحادیه دانشگاه روابط دانشگاه شکل اتحادیه دانشگاه دانشگاه برتر ایران دانشگاه برتر دانشگاه برجسته دانشگاه برجسته کشورهای چین سفیر چین


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.