بازدید دکتر مرندی معاون بین الملل دانشگاه از دانشگاه کازان روسیه

۰۱ خرداد ۱۴۰۱ | ۱۴:۰۸ کد : ۲۷۹۱۲ اخبار برگزیده اخبار و رویدادها
تعداد بازدید:۲۱۰
بازدید دکتر مرندی معاون بین الملل دانشگاه از دانشگاه کازان روسیه

در روز شنبه مورخ  ۳۱ اردیبهشت ( 21 می 2022 )  دکتر سید محمد مرندی معاون بین الملل دانشگاه تهران با «تیمرخان علیشف» معاون روابط خارجی دانشگاه فدرال کازان در محل ساختمان این دانشگاه دیدار نمود. در این ملاقات صمیمانه که آقای مسعود ملائی کارشناس اقتصادی و کنسولی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در کازان (دانشجوی دوره دکتری مطالعات روسیه دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران) آقای دکتر مرندی را همراهی می کرد مذاکرات مفیدی در خصوص توسعه روابط و تعاملات علمی فی ما بین دانشگاه تهران و دانشگاه فدرال کازان صورت گرفت. 

آقای علیشف اظهار داشت: دانشگاه فدرال قازان جزو 10 دانشگاه برتر روسیه می باشد و از نظر تعداد دانشجویان خارجی (10800 نفر) رتبه دوم را در روسیه دارد. وی افزود 600 دانشجوی ایرانی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. در سال آموزشی جدید ( 2021/2022) تعداد دانشجویان ایرانی افزایش چشمگیری داشته است.

در ادامه آقای دکتر مرندی اظهار داشتند که وضع تحریم ها علیه روسیه به نزدیکی بیشتر بین روسیه و ایران کمک می کند. ما تجربه موفقی در زمینه خنثی سازی تحریم ها داریم که می توانیم در اختیار شما قرار دهیم و همچنین چون هر دو کشور تحریم شدند تجارت و سرمایه‌گذاری بین ایران و روسیه راحت تر صورت می گیرد. تصویر سازی های غلط غربی ها علیه ایران و روسیه تاثیر بر جدیت ما در حرکت در مسیر ارتقا روابط ندارد.
 زمینه های فراوانی برای توسعه تعاملات دو کشور از جمله در حوزه علمی، فرهنگی و دانشگاهی وجود دارد.
دکتر مرندی افزود: با عنایت به اشتراکات فرهنگی و تاریخی دو ملت ایران و تاتارستان و همچنین ظرفیتهای اقتصادی موجود، این جمهوری می تواند مرکز توسعه همکاری های جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه باشد.
معاون بین الملل دانشگاه تهران تاکید کرد دانشگاه تهران می تواند شریک ویژه ای برای دانشگاه فدرال قازان باشد. انجام پروژه های مشترک در حوزه علوم انسانی، ادبیات و علوم دینی امکان پذیر است ولی بهتر است در کنار آنها پروژه های مشترک در حوزه هوش مصنوعی، فن آوری های نوین، تجارت و اقتصاد نیز راه اندازی گردد که این امر می تواند افزایش همکاری ها در سایر حوزه ها را نیز به همراه بیاورد.  
در این ملاقات، معاون بین الملل دانشگاه تهران با توجه به برنامه سفر آتی معاون بین‌الملل دانشگاه کازان با همراهی هیئت دانشگاه فدرال قازان به جمعوری اسلامی ایران و همزمان بودن آن با سفر هیئت گروه «اسبر» روسیه پیشنهاد داد موضوع برگزاری جلسه سه جانبه شامل دانشگاه فدرال قازان، اسبر و دانشگاه تهران بررسی شود. 
موضوع تبادل دانشجو بین دو دانشگاه و امکان پذیرش دانشجویان روسی فارسی زبان در دوره های آموزشی دانشگاه تهران از دیگر موضوعات مطرح شده در این ملاقات بود. در این ارتباط دکتر مرندی قول مساعدت دادو اظهار داشت: با توجه به سفر جناب آقای دکتر حداد عادل رئیس محترم بنیاد سعدی به روسیه در آینده نزدیک این موضوع از طرف دانشگاه تهران و بنیاد سعدی قابل پیگیری می باشد.
در این نشست دکتر مرندی با معرفی خانم الهه کریمی استادیار دانشگاه تهران که فارغ التحصیل دانشگاه فدرال قازان می باشد از ایشان به عنوان دبیر اجلاس دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه یاد کرد.
در ابتدای این دیدار دکتر مرندی با همراهی معاون بین الملل دانشکاه فدرال از موزه این دانشگاه بازدید به عمل آورد.


( ۳ )

نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.