اجلاس دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه

پنجمین اجلاس روسای دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه به صورت مجازی برگزار شد.
۱۸ تیر ۱۳۹۹ | ۰۰:۰۰ کد : ۱۱۹۵۱ اخبار برگزیده
تعداد بازدید:۲۲۷
در این نشست علاوه بر کاظم جلالی سفیر ایران در فدراسیون روسیه و لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران، وزرای علوم دو کشور و روسای دانشگاههای برتر ایران و روسیه نیز حضور داشتند و به ارایه گزارش از فعالیتها و همکاریهای مشترک پرداختند.
اجلاس دانشگاه‌های برتر ایران و روسیه

در این وبینار سفیر کشورمان در سخنانی تشکیل اتحادیه دانشگاه‌های برتر دو کشور را نوید دهنده عمق روابط دو کشور که باعث رسیدن به فهم و زبان مشترک بین دو ملت خواهد شد، دانست و عنوان کرد: امروز روابط ایران و روسیه در ابعاد نظامی، سیاسی، دفاعی و امنیتی رو به گسترش است اما به لحاظ فرهنگی نیاز است تا بر روی اشتراکات، با هدف نزدیکی دو ملت همکاری کنیم و در این راستا زبان علم، فناوری و دانش بهترین زبان نزدیکی دو کشور است.
جلالی در بخش دیگری از سخنان خود تبادل دانشجو و تقویت زبان روسی در ایران و زبان فارسی در روسیه و برگزاری گردهمایی‌هایی بدین منظوردر دو کشور را عامل گسترش بیشتر روابط فرهنگی بین دو ملت دانست.
در این نشست رؤسای ۱۴ دانشگاه ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌ها و همکاریهای مشترک، روابط دانشگاهی و علمی در شرایط پاندمی و فرصتهایی که می‌توان از این منظر برای توسعه ارتباطات بین دانشگاه‌ها و شیوه‌های نوین آموزشی ایجاد و بهره مند شد را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار دادند.

«والری فالکوف» وزیر علوم و آموزش عالی روسیه در سخنانی خاطرنشان کرد: ایران شریک سنتی روسیه در عرصه همکاریهای آموزشی است و آموزش متخصصان برای ایران از سال ۱۹۶۰ میلادی جریان دارد.

وی افزود: در سالهای اخیر همکاری بین روسیه و ایران در عرصه آموزشی تا اندازه زیادی بخاطر فضای همکاری و تعامل و اعتماد در روابط با شرکای ایرانی به صورت فشرده توسعه یافته است.

وزیر علوم و آموزش عالی روسیه گفت: ثمرات تلاش‌های مشترک ما امروز دیده می‌شود و تعداد زیادی توافقنامه بین دانشگاه‌های دو کشور امضا شده و شمار دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های روسیه به صورت قابل توجهی افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: پذیرش ۹۰ دانشجو ایرانی برای سال ۲۰۲۰ در دانشگاه‌های روسیه در نظر گرفته شده است و در روابط بین دانشگاه‌های دو کشور بیشتر دانشجویان از ایران در دانشگاه علوم پزشکی مسکو و علوم پزشکی سن پترزبورگ تقاضای پذیرش دارند.

فالکوف تصریح کرد: از سال ۲۰۱۷ نقشه راهی برای همکاری در عرصه حمایت از زبان روسی در ایران بکار گرفته می‌شود که از سوی سازمان همکاریهای خارجی روسیه و با هماهنگی وزارت آموزش و علوم روسیه و وزارت خارجه این کشور طراحی شده است.

وی از ویکتور سادوونیچی رئیس اتحادیه رؤسای دانشگاه‌های روسیه و رئیس دانشگاه ام. گ.او مسکو و محمود نیلی احمدآبادی رئیس مجمع رؤسای دانشگاه‌های ایران و رئیس دانشگاه تهران بخاطر تلاش‌های فشرده در همکاریهای آموزشی دو کشور قدردانی کرد.

وی گفت: سادوونیچی برخی پیشنهادات برای گسترش فعالیت انجمن دانشگاه‌های برتر روسیه و ایران ارائه داد. پیشنهاد می‌کنم ارتباطات جوانان در چارچوب فعالیت انجمن گسترش بیابد و انجمن جوانان ایران و روسیه ایجاد کرده و نشست‌های مجازی به صورت منظم برای گفت وگو درخصوص منافع علمی و ایده‌های برای طرح‌های مشترک در چارچوب کمیته‌ها و برگزاری سخنرانی‌های دانشجویان و جوانان در همایش‌های سران دانشگاه‌های دو کشور برگزار شود.

منصور غلامی وزیر علوم، پژوهش‌ها و فناوری‌های ایران نیز در سخنانی در وبینار گفت که باید تعداد پژوهش‌های علمی مشترک ایران و روسیه و سطح همکاریهای دوجانبه در حوزه‌های آموزشی افزایش بیابد.

وی خاطرنشان کرد: برای این منظور پتانسیل و ظرفیت‌های لازم وجود دارد.

وزیر علوم، پژوهش‌ها و فناوری‌های ایران گفت: ما به همکاریها در عرصه‌های علمی و آموزشی دو کشور که با موفقیت توسعه می‌یابد همانند مشارکت راهبردی همه جانبه در عرصه‌های سیاسی، اقتصادی و انسانی اهمیت خاصی قائل هستیم.

لوان جاگاریان سفیر روسیه در ایران نیز گفت: فدراسیون روسیه و تا آنجا که می‌دانیم جمهوری اسلامی ایران به اجرای تعهدات خود در چارچوب همکاریهای دو کشور در عرصه‌های آموزشی مصمم هستند.

جاگاریان افزود: در این پیوند علاوه بر همکاریهای بین سازمانی دو کشور مرکز فرهنگی ایران در مسکو فعالیت گسترده دارد و در ان دوره‌های آموزش زبان فارسی برگزار می‌شود که از زبان‌های برجسته مشرق زمین است.

وی افزود: سفارت ما در جمهوری اسلامی ایران با حمایت ساختارهای دولتی روسیه مساله گشایش مرکز فرهنگی روسیه در ایران را بررسی می‌کند که در آن زبان روسی آموزش داده خواهد شد.

سفیر روسیه از همکاران ایرانی دعوت به حمایت از اقدامات در این عرصه کرد.

رئیس دانشگاه جدید مسکو (روسنو) از دانشگاه‌های بزرگ روسیه نیز در این وبینار به چشم انداز همکاریهای ایران و روسیه در عرصه آموزشی اشاره کرده و آن را روشن و رو به توسعه خواند.

پروفسور ولادیمیر زرنوف که ریاست انجمن دانشگاه‌های غیردولتی روسیه را برعهده دارد، خاطرنشان کرد: ایران کشور با سنت‌های بسیار دیرینه و تاریخ پرافتخار و فرهنگ غنی است که از عهد باستان در آن به علوم و آموزش توجه می شده است.

وی با بیان اینکه روسیه کشور پیشرو جهانی در توسعه فناوری است، اظهار کرد: اتحاد دو کشور امکان تقویت توانمندیهای دانشمندان و استادان دانشگاه‌ها را فراهم می‌کند و می‌توانند در بسیاری حوزه‌های موقعیت برتر جهانی بیابند.

منبع: https://www.irna.ir/


نظر شما :

توجه! لطفا دیدگاه خود پیرامون این مطلب را در این قسمت درج نمایید و برای ارسال سایر درخواست ها و پیام ها به بخش تماس با ما مراجعه فرمایید.